V sobotu 14.3. 2015 se konal dlouho očekávaný Seminář HKB Wing Chun. 

Zájemci, kteří se ho zúčastnili, byli rozhodně odměněni kvalitou toho, co viděli a cvičili, pod pečlivým dozorem SuHu Riccardo Di Vito a ve spolupráci s instruktorem Pasquale Mazzottou. Nechyběl náznak používání Wing Chunu v boji, což je jedna věc, která charakterizuje HKB Školu vůči ostatním, kde se učení často zaměřuje na vedlejší nebo dokonce zbytečné aspekty bez ohledu na realistický a praktický cíl bojového umění. Bylo by hezké moci opakovat další seminář co nejdříve a poznat nové přátele, kteří si přejí naučit se Wing Chun ve vážnějším, profesionálním, ale také hravém prostředí. 

Pro tuto chvíli si vychutnejte fotky ze Semináře:

Fotografie ze semináře

/album/fotografie-ze-seminare/seminar01-jpg/ /album/fotografie-ze-seminare/seminar02-jpg/ /album/fotografie-ze-seminare/seminar03-jpg/ /album/fotografie-ze-seminare/seminar04-jpg/ /album/fotografie-ze-seminare/seminar05-jpg/ /album/fotografie-ze-seminare/seminar06-jpg/ /album/fotografie-ze-seminare/seminar07-jpg/ /album/fotografie-ze-seminare/seminar08-jpg/ /album/fotografie-ze-seminare/seminar09-jpg/ /album/fotografie-ze-seminare/seminar10-jpg/

Course of Wing Chun Kung Fu and Self-Defense in Kysice

interview  to some of our students who are practicing  regularly since almost one year  (Duy have just a couple of lessons behind him):

1)  How old are you guys?
Long: I am 18 years old
Miki: I am 52
Duy: I am 23

2) How did you know about this course?
Miki: We have seen the advertisement in Kysice and we came to take a  look.

3) Have you had any previous experiences of  Martial Arts or Self-Defense? And if so, which kind of experiences?
Long: I have been practicing KaraTe  for 2 months.
Miki: Me too. I did KaraTe in the past, but it was a long time ago.

4) There is anything  that you would change and improve in the lessons? Is there anything  in the course that you would keep like it is?
Long: This question is unexpected and hard to answer. I think there is nothing that I would change. It’s OK like this.
Miki: For me it would be better to have more explanations in Czech.

5) What you do when you are not training? Which kind of  life-style you have?
Miki: When I am not training , I am very busy with my sons and I have to take care of my Family.
Long: In my free time I like to read and play with my computer. I train also a bit at home.
Duy: I work and I am used to play football in the free time.

6) Did you plan to achieve any objective with your Wing Chun training?
Long: I would like to know how to use the Internal Power, how to control better my own Energy. Also, I want to learn how to relax.
Miki: I don’t have any specific objective. I want just to improve.

7) After 3 weeks  starting from today, we will have the Seminar with SuHu (SiFu) Riccardo: which are your expectations from this Seminar?
Miki: I am happy to meet him.
Long: I wish to learn the Internal Power and the Energy aspects.

8) What would you suggest to the people who are passionate with Martial Arts?
Long: I wish more people come to practice with us.
Miki: I think that this activity is very good for the health and the Self-Cultivation of the personal character.

Oslavte svátek žen kurzem sebeobrany

  • prevence násilí
  • osvoj si sebeobranu a nebuď obětí
  • naučit se rozpoznat potenciál nebezpečných situací
  • nežij ve strachu z napadení
  • nejúčinnější techniky a prostředky sebeobrany
  • buď ženou bez pocitu slabosti před muži
 

cena za workshop: 50 Kč

 
Kdy: Úterý 10. března 2015 , 19:30 - 20:30
Kde: Základní škola, Náměstí Jiřího z Lobkovic, Praha 3
Rezervuj si své místo: 775 698 379, prahawingchun@seznam.cz

Rozhovor s Tomášem Helclem

Jak jsi se dozvěděl o tomto kurzu?

O kurzu jsem se dozvěděl z letáku umístěného na nástěnce v Chýni – zastávka autobus

Máš již nějaké zkušenosti z bojových umění a/nebo ze sebeobrany a pokud ano, tak jaké?
Zkušenosti z bojového umění mám. Když mi bylo asi 10 roků, chodil jsem 3 měsíce na Karate v Jablonci nad Nisou. Po přestěhování do Prahy, jsem rok navštěvoval kurzy Petra Brunera (1rok) následně jsem měl rok pauzu (kvůli maturitě), poté jsem další 3 roky trénoval v organizaci EWTO. Nyní již od Září 2014 jsem členem Black Flag.

Jaké kvality jsou podle tebe potřebné pro začátek studia Kung Fu? Speciální fyzické předpoklady nebo specifický způsob myšlení?
Pro začátek trénování Kung Fu stačí mít pouze zájem. Wing Chun není nijak zvlášť fyzicky náročné a to i zejména proto, že podle legendy jej vymyslela žena. Ani si nemyslím, že by bylo nutné mít specifický způsob myšlení. Pravdou ovšem je, že člověk, který je zaměřený více na čínskou kulturu, bude mít pro cvičení více citu, pochopení a asi i trpělivosti.

Našel jsi na tomto kurzu rozdíly v technice nebo v myšlenkovém postupu v porovnání s tím, co jsi trénoval v minulosti? Jestli ano, můžeš nám říct, jaké to jsou?
Určité rozdíly na tomto kurzu jsou. Oproti ostatním kurzům, zde se trénuje méně času, což  (dle mého názoru) vede k vyšší pozornosti studentů během cvičení. Přístup Sifa je velmi osobní, což znamená okamžitou korekci špatně provedené techniky, což lze zažít i na ostatních kurzech, ale zde je to intenzivnější v tom smyslu, že Sifu Vás opravuje neustále (to je velmi důležité pro položení Vašich „stavebních“ kamenů pro další cvičení – kromě praktických dovedností se dovíte i něco z teorie, což dále podpoří Vás zájem o cvičení.). Není nutné se stydět, případně se ptát, pokud není něco jasné, Sifu vždy rád vysvětlí znova  - případně se pokusí vysvětlit to jinak.
Další příjemnou zkušeností je, že na těchto kurzech je to více „rodinné“, což jsem nikde jinde nezažil, protože studenti postupně začínají mít pocit, že se po roce cvičení stávají mistry bojových umění a Vás jako nováčka těžko přijmou do kolektivu.
Myšlenkový postup je takový, že krom výkladu teorie k praktickým cvičením,Sifu dbá na to, aby Vám techniky k něčemu byly. Jak jsem již zmiňoval, několik let jsem cvičil u jiných mistrů, ale zde mám pocit, že jsem se něco naučil – více použitelného v případě problému na ulici.

 
 

Je něco, co bys chtěl zlepšit a naopak co bys rád neměnil na kurzu?
Jediné, co bych chtěl zlepšit, nebo změnit, je počet studentů, kteří se účastní kurzů. Určitě je škoda, že nás není víc.
Chtěl bych uchovat zájem Sifa, protože těžko bych hledal někoho takového jako je Pasquale.

Co děláš v době, kdy se netrénuješ? Jakýmu životnímu stylu se věnuješ?
V době, kdy netrénuji na kurzech, cvičím sám doma. Můj životní styl je spíše nemateriální a více spirituální. Velmi se věnuji jinému stylu myšlení, než je v dnešní době obvyklý a tento styl myšlení je obtížně popsatelný.
Dále se zajímám o čínskou kulturu a styl myšlení starých mistrů .

Za nedlouho budeme mít seminář vedený mistrem Riccardem Di Vito. Co očekáváš od tohoto semináře?
Od semináře očekávám, že se více dostanu na kloub základním technikám a snad se i naučím něco navíc, co se Wing Chun myšlení týče – Od koho jiného, než od těch nejlepších se má člověk učit ;) ?

Jaké vytyčené cíle máš v trénování Wing Chun?
Ve Wing Chun bych chtěl porozumět technikám, které se učím. Je velmi obtížné přijít na to (a pochopit) proč se ta či ona technika cvičí tak nebo jinak. Proto je mimo jiné – v době, kdy netrénuji – důležité se zamyslet nad podstatou forem, technik a pohybů, které se ve Wing Chun používají.

Co bys doporučil čtenářům, kteří sdílí vášeň pro bojová umění?
Vážení čtenáři (zejména vy, co se stydíte či bojíte), přijďte si zacvičit a zažít na vlastní kůži, jaké to je trénovat s instruktory, kteří Vám nebudou říkat, jak by to mělo být, ale naučí Vás, jak to je!
Přijďte se dozvědět něco, o čem se jinde pouze mluví.

 

Hostivický měsíčník, 4/2014